Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci Q&A
Czy zastanawiacie się czasem co zrobić z zalegającym „na wszelki wypadek” kablem od starej drukarki? Czy na dnie szuflady znaleźliście telefon, który ze starości nawet już się nie ładuje? Czy sprzątając piwnicę dokopaliście się do lodówki pamiętającej poprzedni wiek? Czy to prawda, że dziecięce zabawki na baterie nie powinny lądować w koszu na śmieci (choć często tego właśnie byśmy chcieli najbardziej? Elektrośmieci to temat rzeka! Z ogromną przyjmnością Wam go przybliżam w kolejnym już filmie (jeśli jeszcze go nie widzieliście to koniecznie kliknijcie TUTAJ). Ale przy okazji filmu pojawiło się sporo Waszych dodatkowych pytań, na które odpowiedzi znajdziecie poniżej! Zapraszam do lektury!
Czy mogę zamówić odbiór popsutej pralki z domu bezpłatnie? Nie mam jak jej przewieźć do PSZOK.
Jasne, że TAK. W Warszawie można zamówić odbiór dużych elektrośmieci na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 2222 333 00. Jeśli chodzi o inne miejscowości, to wystarczy poszukać w internecie, kto w Waszej miejscowości oferuje taką usługę. Można także zapytać urząd gminy, czy może polecić firmę odbierającą bezpłatnie elektrośmieci.
Jakie są wszystkie możliwe sposoby prawidłowego pozbywania się elektrośmieci?
Możliwości jest bardzo dużo, wystarczy znaleźć te, które są dostępne w Waszej miejscowości:
- Gminne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK),
- Sklepy AGD/RTV – kupując nowy sprzęt, możemy oddać stary, tego samego rodzaju – ta zasada dotyczy także sklepów internetowych.
- Sklepy wielkopowierzchniowe – tam możemy zanieść małe elektrośmieci, bez potrzeby kupowania nowego sprzętu
- Serwisy RTV/AGD – jeśli sprzętu nie da się już naprawić, lub naprawa jest nieopłacalna można pozostawić go w takim punkcie.
- Odbiory bezpośrednio z domu – wiele firm oferuje taką usługę. Wystarczy sprawdzić w internecie, jakie firmy w naszej miejscowości realizują tego typu odbiory bezpłatnie.
- Mobilne punkty zbierania (usługa dostępna jest w Warszawie, lokalizacje można sprawdzić tutaj: https://www.elektroeko.pl/punkty-zbierania-elektrosmieci/)
- Metalowe pojemniki na drobne elektrośmieci (coraz więcej miast decyduje się na takie rozwiązanie, dotyczy to wyłącznie małych elektrośmieci i baterii),
- Zbiórki organizowane przez gminy i inne instytucje (w tym szkoły i przedszkola)
- Wiele gmin, ale także spółdzielni/wspólnot wyznacza dni, w których odbierane są elektrośmieci. Należy sprawdzać i w terminie odbioru wystawiać tego typu odpady w umówione miejsce.
Co powinniśmy oddać do punktu zbiórki elektrośmieci, co nie przyszłoby nam w pierwszym momencie do głowy?
Największy problem jest z małymi elektrośmieciami, jak: słuchawki (zarówno te bezprzewodowe, jak i tradycyjne), pendrive, pilot do telewizora, elektryczna szczoteczka do zębów, ładowarki, przedłużacze, dziecięce zabawki na baterie (w tym niepozorny interaktywny pluszak na baterie), gadżety typu długopis z latarką czy wiatraczek na baterie, wagi łazienkowe, głośniczki, iPady, kalkulatory, zasilacze, powerbanki, ciśnieniomierze, pulsometry i inne tego typu urządzenia do domowego monitorowania zdrowia, ale także baterie, świetlówki i żarówki LED.
A w razie wątpliwości – należy sprawdzić, czy posiadają one symbol przekreślonego kosza! To znak, że nie można danego urządzenia wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci.
Czy baterie to są też elektrośmieci?
Baterie (także akumulatory) tak jak elektrośmieci, należą do grupy ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH, zawierają ogrom metali ciężkich i innych substancji o właściwościach żrących, które muszą być zneutralizowane. Dlatego właśnie należy je wyrzucać do specjalnych pojemników na zużyte baterie (w placówkach edukacyjnych, w urzędach gmin czy pocztowych, w spółdzielniach czy też w wielu sklepach) lub wrzucać je do pojemników przeznaczonych na elektrośmieci.
Czy elektrośmieci trzeba jakoś przygotować przed oddaniem do punktu zbierania?
To zależy od rodzaju oddawanego sprzętu. Z laptopów, tabletów, telefonów komórkowych czy innych nośników danych należałoby wcześniej usunąć wszystkie informacje czy zdjęcia. Sprzęt AGD (jak lodówki, mikrofalówki, pralki) czy RTV (jak telewizory, monitory, radioodtwarzacze) – wystarczy oddać kompletne (nie wolno ich samodzielnie demontować, by nie doszło do wycieku niebezpiecznych substancji).
Co się dzieje z elektrośmieciami zbieranymi w mobilnych punktach zbierania czy też PSZOK-ach?
Wszystkie elektrośmieci gromadzone w punktach zbierania (czy to mobilnych, czy gminnych PSZOK-ach, czy sklepach) trafiają do Zakładów Przetwarzania, gdzie są najpierw segregowane, demontowane, szkodliwe substancje są neutralizowane, a następnie odzyskuje się wszystkie surowce (zarówno metale szlachetne: złoto, srebro, miedź, aluminium; jak również plastik, szkło, stal, inne). Film z zakładu przetwarzania możecie obejrzeć na moim kanale na YT
Czy za odbiór elektrośmieci trzeba płacić?
Wszystko zależy od sposobu, w jaki chcemy pozbyć się elektrośmieci. Jeśli zawieziemy do PSZOK-u – oddamy za darmo. Jeśli zdecydujemy się zamówić odbiór przy zamawianiu nowego sprzętu – odbiór także będzie bezpłatny. Natomiast w pozostałych przypadkach trzeba o to zapytać, zamawiając taką usługę, ponieważ niektóre firmy odbierają elektrośmieci za drobną opłatą.
Dlaczego te śmieci trzeba traktować inaczej? Dlaczego elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci?
Elektrośmieci zawierają szkodliwe substancje, które po wydostaniu się na zewnątrz mogą zanieczyścić glebę, wodę i powietrze, czyli też będą wpływać na zdrowie zwierząt i ludzi.
Za wyrzucenie elektrośmieci do śmietnika lub w innym niedozwolonym miejscu (np. na łonie natury) grozi mandat w wysokości do 5000 zł.
Elektrośmieci to także źródło cennych surowców, które można wykorzystać do produkcji nowych przedmiotów (metale szlachetne, szkło, stal, aluminium, plastik, inne). Dzięki temu oszczędzamy naturalne surowce, które są już na wyczerpaniu.
Po obejrzeniu odcinka, uzmysłowiłam sobie, że gromadzę w domu całkiem imponującą ilość elektrośmieci – stare telefony komórkowe i aparaty fotograficzne, masa ładowarek i przedłużaczy, klawiatura, niedziałające myszki, piloty, lampki choinkowe. Trochę tego jest. Dzięki Twoim filmom wreszcie to zebrałam i zawiozłam do PSZOK-u
Tak jest niestety w bardzo wielu domach. Okazuje się, że w przeciętnym europejskim gospodarstwie domowym w ten sposób gromadzi się do 5 kg urządzeń elektronicznych na osobę!!! Elektrośmieci zalegają nam w różnych kątach i – co tu dużo mówić – marnują się, a mogłyby zostać przetworzone. Dlatego gorąco zachęcam: przygotujcie sobie pudełko, w ciągu kilku dni wrzućcie do niego wszystkie elektrośmieci, na które natkniecie się w domu, wywieźcie je do PSZOK-u w swojej gminie!
Mamy jeszcze dużo do zrobienia: w chwili obecnej elektrośmieci to najszybciej rosnący strumień odpadów w całej Unii Europejskiej, z których mniej niż 40% poddawanych jest recyklingowi, a przecież moglibyśmy zagospodarować większość z nich! Niestety nadal ze względu na swój mały rozmiar drobne elektrośmieci często wyrzucane są do śmietnika wraz z innymi odpadami. Tylko w Europie co roku do koszy na śmieci wyrzucanych jest prawie 1,4 kg elektrośmieci na osobę. Z tego 8% wszystkich odpadów elektronicznych, które wyrzucamy do zwykłych pojemników na śmieci, trafia na składowiska odpadów bądź jest spalana. Takie postępowanie nie tylko jest niezgodne z prawem, ale też szkodzi środowisku. Oznacza ono również, że cenne surowce zawarte w elektrośmieciach nie zostaną ponownie wykorzystane i będą bezpowrotnie utracone. A przecież z jednej tony płytek drukowanych, które znajdują się w urządzeniach elektronicznych można odzyskać aż 800 gramów srebra, 150 gramów złota i 50 gramów palladu!
Jeśli temat Was zainteresował odsyłam Was jeszcze dodatkowo do poprzedniego filmu edukacyjnego nagranego razem z ElektroEko:
Elektrośmieci – czym są i jak się ich w prawidłowy sposób pozbyć?