• Instagram
  • YouTube

Elektrośmieci – czym są i jak się ich w prawidłowy sposób pozbyć?

W dzisiejszym odcinku biorę na warsztat elektrośmieci – czym są i jak się ich w prawidłowy sposób pozbyć z domu. Musicie wiedzieć, że stare lodówki, zepsute pralki, telefony komórkowe, komputery zawierają z jednej strony bardzo szkodliwe dla środowiska związki chemiczne, więc dobrze, żeby zajęli się ich utylizacją fachowcy. Po drugie zawierają często metale szlachetne i cenne surowce, które można ponownie wykorzystać. A po trzecie za ich nieodpowiednie utylizowanie grozi po prostu wysoka grzywna. W każdej gminie znajduje się PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Niedawno popsuła się moja zmywarka – służyła mi bardzo dobrze przez ponad 18 lat, ale popsuła się nieodwracalnie i nie da się jej naprawić, w związku z tym musimy niestety odprowadzić ją do PSZOK-u.

Zanim ruszymy, przejrzę jeszcze szybko szuflady, bo na pewno mam trochę drobnych elektrośmieci, które mogę do tej zmywarki dorzucić, skoro już jadę. Zapytajcie przy okazji takiej wycieczki sąsiadów, znajomych – może mają coś, co chcieliby wam przekazać, pozbierajcie to wszystko, zabierzcie razem tak jak ja dzisiaj.

CO TO JEST PSZOK I JAK GO ZNALEŹĆ?

PSZOK-i, czyli punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych znajdują się w każdej gminie, więc żeby taki punkt znaleźć wystarczy wyszukiwarkę wpisać nazwę waszej Gminy plus PSZOK i wyskoczy, gdzie jechać. 

Pamiętajcie też o tym, że wcale nie musicie jeździć osobiście; możecie sobie nawet do domu zamówić transport tych dużych odpadów, typu właśnie lodówka, pralka, zmywarka. Jak to zrobić? Wystarczy KLIKNĄĆ TUTAJ, gdzie znajdują się wszystkie potrzebne informacje.

Słuchajcie, ważna rzecz jest też taka, że w bardzo wielu miastach oprócz takich punktów, do jakiego jedziemy, znajdują się też czasowe punkty zbiórki odpadów, elektrośmieci. Wyszukiwarka mobilnych mobilnych punktów zbierania elektrośmieci prowadzonych przez ElektroEko znajduje się tutaj: KLIK.

Poniżej zostawiam Wam przydatne linki:

http://www.elektrosmieci.pl

http://www.dzienbezelektrosmieci.pl

DLACZEGO PSZOK?

Dlaczego to jest takie superważne, żebyśmy odwozili elektrośmieci do PSZOK-u i oddawali je w odpowiednich miejscach, a nie wyrzucali do śmieci zmieszanych albo – co gorsze – w plener?

Chodzi o to, że w elektrośmieciach mogą znajdować się związki chemiczne, które są potencjalnie niebezpieczne dla środowiska i jeżeli taka rtęć, kadm, azbest czy związki bromu wydostaną się z zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu, rozwalonej świetlówki, to mogą być po prostu potencjalnie niebezpieczne dla ludzi zwierząt i w ogóle, więc absolutnie nie wolno ich wyrzucać tak sobie beztrosko byle gdzie. I to jest bardzo ważne.

Drugi powód jest taki, że elektrośmieci bardzo często zawierają cenne pierwiastki, na przykład złoto, srebro miedź albo aluminium i te wszystkie rzeczy mogą zostać ponownie wykorzystane, więc trochę szkoda wywalać złoto na śmietnik.

A trzeci powód – niemniej ważny – jest taki, że za wyrzucanie śmieci, elektrośmieci do zmieszanych, do zwykłych odpadów lub co gorsza na dziko grozi kara grzywny do nawet 5 000 złotych i powiem wam szczerze – widzę to też po mojej gminie, że gminy są coraz sprawniejsze w wyłapywaniu takich cwaniaków, którzy po prostu wywalają byle gdzie elektrośmieci. Chociażby samo to jest dobrym powodem, żeby się jednak do PSZOK-u przejechać.

Co dalej z elektrośmieciami?

Wszystkie rzeczy, które dotrą do PSZOK-u, przechodzą przez odpowiednią ścieżkę. Co to znaczy? To znaczy, że będą demontowane.

Jeżeli były w nich jakieś substancje, to te substancje są neutralizowanie, wszystko jest rozbierane na części i część z tych rzeczy może posłużyć do tego, żeby zrobić z tego coś nowego: na przykład z obudowy lodówki odzyskuje się polistyren, który potem jest wykorzystywany do produkcji kołpaków samochodowych albo osłonek doniczek.

Na przykład drzwiczki pralki mogą się zamienić w żaroodporną miskę, a włókna karbonowe posłużą do produkcji żagli albo wytrzymałych namiotów. Z kolei z metali szlachetnych, które odzyskuje się z elektrośmieci, robi się na przykład biżuterię, więc nie pozwólcie, żeby to się zmarnowało.

Wiele sposobów na pozbycie się elektrośmieci

Gdybym kupowała nową zmywarkę, to miałabym temat absolutnie z głowy, dlatego że przy zakupie nowego dużego sprzętu AGD możecie jednocześnie od razu zamówić usługę odbioru tego starego sprzętu, więc dostawcy ze sklepu przywożą mam nowy sprzęt, a stary zabierają przy tej samej wizycie i zrobią dokładnie to, co należy.

Proszę pamiętajcie o tym, żeby zawsze zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny oddawać do specjalnych punktów do tego przeznaczonych, do tego dedykowanych, bo to jest jedyna gwarancja, że ten sprzęt później przejdzie taką drogę, jaką przejść powinien.

Pamiętajcie też o tym, że wielkopowierzchniowe sklepy, które sprzedają produkty RTV i AGD, przyjmują śmieci do wielkości 50 cm, czyli z takim czymś, co nie jest duże, do 50 cm możecie przyjść do wielkopowierzchniowego sklepu RTV AGD i zostawić to po prostu w biurze obsługi klienta bez konieczności robienia nowych zakupów.

Natomiast jeżeli jakiś sprzęt nie da się już naprawić, zawieźliście go do serwisu i okazało się, że niestety nic z tego nie będzie, to pamiętajcie, że taki sprzęt też możecie zostawić w serwisie i serwis przekaże takie zużyte nienadające się do użycia urządzenie w odpowiednie miejsce do dalszego przetwarzania.

Pamiętajcie, że właśnie wszystkie takie sprzęty oddawane w tych miejscach przejdą tę właściwą drogę i będą przetwarzane, a z surowców, które uda się z nich odzyskać, powstaną nowe przedmioty.

Czym są elektrośmieci?

Dla przypomnienia co zaliczamy do elektrośmieci: to są wszystkie rzeczy, które działały na baterie albo na prąd, czyli możecie tam oddawać wszelkiego rodzaju urządzenia RTV i AGD, lodówki, zmywarki, pralki, komputery, telewizory, możecie oddawać stare monitory, możecie oddawać zasilacze, słuchawki bez- i przewodowe, możecie tak jak ja oddać elektroniczną wagę, która już nie działa, telefony komórkowe, a także listwy i przedłużacze.

To wszystko są elektrośmieci, które możecie oddawać do punktów selektywnej zbiórki. Proszę, pamiętajcie o tym, bo to jest naprawdę bardzo ważne. Jeżeli macie jakieś wątpliwości, gdzie dany przedmiot wrzucić, to pamiętajcie, że na nich zawsze jest odpowiednie oznaczenie, do jakiego kosza powinien trafić dany produkt, kiedy jest już zużyty, i jeżeli widzicie przekreślony kosz na śmieci, to znaczy, że to jest rzecz, która musi trafić do punktu selektywnej zbiórki, nie może być wyrzucona po prostu do śmieci zmieszanych.

Badanie przeprowadzone przez ElektroEko w Polsce w 2019 roku pokazało, że tylko 41% Polaków wie, jak postępować z elektrośmieciami. Co piąty Polak wyrzucił elektrośmieci do zwykłego kosza, do po prostu zwykłych odpadów. Aż 51% Polaków chomikuje elektrośmieci w domu.

Myślę, że przekonaliście się, że to może być naprawdę bardzo proste, bo możecie po prostu drobniejsze rzeczy wziąć ze sobą na najbliższe zakupy do supermarketu i tam oddać oddać w Punkcie Obsługi Klienta. Pamiętajcie, że wyrzucając te rzeczy w nieodpowiedni sposób albo chomikując je, tracimy cenne surowce i materiały, które mogłyby być wykorzystane ponownie.

Pilnujcie tego, żeby tych rzeczy się pozbywać i pozbywać się w sposób odpowiedni i właściwy.

Na koniec jeszcze raz przydatne linki:

elektrosmieci.pl

dzienbezelektrosmieci.pl

 

Materiał powstał przy współpracy z firmą:

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.