• Instagram
  • YouTube

Elektrośmieci Q&A, czyli odpowiedzi na Wasze pytania

Kilka dni temu na moim kanale YouTube opublikowałam film, w którym na przykładzie mojej popsutej zmywarki opowiedziałam Wam co zrobić z popsutym sprzętem AGD, RTV i drobną elektroniką, która zalega w szufladach czekając na święte nigdy. To wszystko są właśnie elektrośmieci i z badań wynika, że aż 51% Polaków trzyma je w domach, bo nie wie, co z nimi zrobić. Dlatego zachęcam Was do dzielenia się moim filmem szeroko, a tymczasem oddaję Wam głos. Na Instagramie poprosiłam Was o zadawanie pytań o elektrośmieci właśnie.

Oto najciekawsze z nich:

Czy oddając elektrośmieci do PSZOKu trzeba za nie zapłacić?

W PSZOKach można oddać elektrośmieci BEZPŁATNIE. Pod warunkiem, że pochodzą z gospodarstwa domowego, a nie z działalności gospodarczej 😉

Co zrobić ze zużytymi tonerami?

Tonery to odpady niebezpieczne, należy je oddawać do PSZOK lub innych punktów zbierania lub sklepów wielkopowierzchniowych sprzedających sprzęt AGD/RTV/IT.

Co ze sprzętami, które mają wbudowane nośniki pamięci? Można liczyć na ich demontaż?

PSZOK-i nie dokonują demontażu. Można to zrobić w serwisach lub firmach, które specjalizują się w usuwaniu danych ze starych sprzętów.

Zabawki – wszystko co ma światełko i muzyczkę to elektrośmieć, prawda?

TAK, wszystkie sprzęty, które działały kiedyś na prąd lub baterie to elektrośmieci, świadczy o tym znak przekreślonego kosza umieszczony na urządzeniu 😉

U mnie też są! Z większymi otworami na np. suszarkę czy blender. Nie dopisałam – u mnie Też są duże kontenery PSZOK. Świebodzice.

BRAWO DLA ŚWIEBODZIC! Oby w każdej miejscowości były takie ogólnodostępne pojemniki na drobne elektrośmieci 🙂

Dane na starych telefonach, co z nimi, jak je usunąć jak nie mam ładowarki?

Są firmy, które specjalizują się w usuwaniu danych ze starych telefonów. Także niektórzy producenci telefonów przyjmują stare telefony do recyklingu i oferują bezpłatne usuwanie danych z takiego telefonu, którego użytkownik nie może samodzielnie uruchomić lub nie potrafi tego zrobić 🙂

Co zrobić ze zużytymi tonerami do drukarek?

Także oddać do PSZOK, punktu zbierania lub wielkopowierzchniowego sklepu RTV/AGD/IT.

A gdzie wyrzucać filtry np. z lodówki? Też mają znaczek przekreślonego kosza na śmieci.

Wszystkie przedmioty ze znakiem przekreślonego kosza należy oddać do PSZOK, punktów zbierania czy sklepów wielkopowierzchniowych sprzedających sprzęt AGD/RTV/IT.

Dzień dobry, ja jeszcze filmiku nie widziałam (wstyd) ale mam 3 stare telefony… co z nimi zrobić?

Możliwości jest wiele: oddać do PSZOK, punktu zbierania, wielkopowierzchniowego sklepu AGD/RTV/IT, na zbiórkę elektrośmieci (często w szkołach/przedszkolach są organizowane) lub wrzucić do pojemnika na drobne elektrośmieci – jeśli taki znajduje się w Twoim najbliższym otoczeniu.

A film można obejrzeć tutaj:

Na koniec jeszcze raz przydatne linki:

elektrosmieci.pl

dzienbezelektrosmieci.pl

Elektrośmieci – czym są i jak się ich w prawidłowy sposób pozbyć?

Materiał powstał przy współpracy z firmą:

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.