• Instagram
  • YouTube

Jak dbać o materac?

Materac to jedno z najbardziej brudzących się miejsc w domu, magazyn roztoczy, kurzu, ma kontakt z naszym potem, a w przypadku dzieci także z różnymi innymi płynami.

Dlatego czyszczenie materaca, a także zapobieganie brudzeniu się i plamom jest bardzo ważne.

Zacznijmy od tego, że materac trzeba zużywać równomiernie, a to oznacza, że co miesiąc warto go przekładać z jednej strony na drugą (chyba, że macie taki z zimową i letnią stroną), ale także przekręcać o 180 stopni. Dzięki temu i materiał, i to, co w środku, będzie wykorzystane równomiernie.

Czyszczenie „ogólne” jest proste – posypujemy materac sodą oczyszczoną (na podwójny można wykorzystać 2 opakowania) i rozprowadzamy ten proszek bardzo dokładnie dłonią. Po kilku minutach bardzo starannie odkurzamy całość czystą końcówką odkurzacza. Takie zabiegi powtarzamy regularnie, raz na dwa miesiące.

IMG_9978 kopia

IMG_9983

IMG_9987

IMG_9999

Plamy na materacu trzeba usuwać od razu. Jeśli coś się wyleje, to przede wszystkim trzeba zdjąć całą pościel żeby odsłonić materac i na zamoczonym miejscu ułożyć ręczniki papierowe, żeby wchłonęły nadmiar wilgoci. Potem zostawiamy materac, żeby reszta doschła przy otwartym oknie. Plamy zapieramy miejscowo, papką z proszku do prania z odrobiną wody. Materaca nie możemy mocno moczyć, więc działać trzeba punktowo, na możliwie jak najmniejszej powierzchni. Gęstą papkę rozprowadzamy cienką warstwą na materacu, zostawiamy aż zrobi się z niej skorupka i zdrapujemy – już bez płukania.

Oczywiście jak zawsze najlepiej jest plamom zapobiegać. Materace dziecięce najlepiej zabezpieczać nakładką, która jest od spodu powleczona warstwą nieprzepuszczającą płynów. „Dorosłe” materace możecie zabezpieczyć cienką nakładką – moja jest z Ikea, jest bardzo miła w dotyku, cienko wypełniona tworzywem i zaczepiana na gumkę. Raz w miesiącu zdejmuję ją do prania i gotowe! To bardzo wygodne rozwiązanie.

IMG_0003

A jeśli chcecie wiedzieć więcej o dbaniu o pościel, zapraszam na materiał z „Dzień Dobry TVN” – tu możecie zobaczyć, co opowiadałam na ten temat Marcinowi Prokopowi.

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/pilki-tenisowe-niezawodne-przy-praniu-poscieli,228759.html

 

7 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.