• Instagram
  • YouTube

Wigilijne nakrycie stołu.

Pierogi polepione, karpie w galarecie, makowce upieczone… Pora zatem pomyśleć o dekoracji stołu. Dzisiaj podrzucam trzy pomysły – szczerze mówiąc sama jeszcze nie wiem który wykorzystam w tym roku…

Skarpetka świętego Mikołaja

Na początku chciałam wykorzystać prawdziwą, dziecięcą skarpetkę, ale jestem pewna, że choćby skarpeta była nowiutka i ze sklepu podniosłyby się głosy, że to z jakiegoś powodu niehigieniczne. Dlatego postanowiłam skarpetę uszyć sama, a efekt jest chyba jeszcze lepszy 🙂 Skarpeta jest zrobiona z filcu, zszyta czerwoną włóczką, fastrygą, w widoczny sposób. U góry doszyłam pasek futerka. Uzupełnieniem nakrycia jest filcowa podkładka. Wszystkie elementy kupiłam oczywiście w pasmanterii. Do skarpetki wkładamy sztućće, można też dołączyć ładną, materiałową serwetkę. Jak widać szycie WIEEELKĄ igłą wychodziło dość zabawnie!

IMG_8307

IMG_8316

IMG_8318

IMG_8319

IMG_8323

Choinka z serwetki

Wygląda na skomplikowaną, a jest bardzo prosta. Będzie Wam potrzebna materiałowa serwetka. Ponieważ nie wykorzystałabym zielonych serwetek nigdy poza Wigilią postanowiłam ich nie kupować, tylko kupić odrobinę materiału w zielonym kolorze (najlepiej wybrać bawełnę) i wyciąc serwetki. Niestety… gdzies podziałam nożyczki w ząbki, które zabezpieczyłyby materiał przed siepaniem 🙁 Nożyczki oczywiście znalazły się następnego dnia, ale już trudno 🙁 Oczywiście jeśli macie cierpliwość i czas dobrze by było obrzucić serwetki na maszynie. Ale wycięte „w ząbek” wcale nie będą gorsze!

Kwadrat z materiału składamy na pół, potem jeszcze raz na pół. Odwracamy tak, by „otwarcie”, czyli 4 wolne rogi, które są „luzem” były u góry.

IMG_8354

IMG_8355

I teraz po kolei odwijamy kolejne warstwy serwetki do siebie. Pierwszą odwijamy 1,5 cm od dolnego brzegu serwetki, drugą 1,5 cm bliżej, trzecią znów 1,5 cm bliżej od poprzedniej i tak dalej.

IMG_8357

Każdą kolejną warstwę zaprasowujemy dłonią.

IMG_8364

IMG_8367

Kiedy wszystkie warstwy są gotowe zawijamy boki choinki pod spód, by powstał trójkąt.

IMG_8372

IMG_8374

Na koniec każdą z warstw zawijamy do środka, pod spód.

IMG_8375

IMG_8379

Tak przygotowane drzewko uzupełniamy gwiazką u góry (możecie na niej napisać imię gościa, który zajmie to miejsce) i laską cynamonu, która będzie pniem choinki!

IMG_8383

IMG_8386

IMG_8389

Bałwanek

Jeśli nie macie zbyt wielu gości to to jest super sposób na nakrycie stołu. Można także przygotować takie nakrycie wyłącznie dla dzieci! Do jego wykonania potrzebne są białe talerze w dwóch rozmiarach, małe marchewki, kilka świeżych żurawinek, parę borówek, czarna oraz czerwona papierowa serwetka i sztućće. Zamiast papierowej serwetki w kolorze czerwonym jako szalika możecie użyć tak jak ja, skrawka materiału.

IMG_8325

Talerze ustawiamy jeden nad drugim. Z dwóch czarnych serwetek zaginając je robimy kapelusz.

IMG_8334

Ze sztućców układamy ręce bałwanka, z marchewki robimy nos, z borówek oczka a z żurawin guziki. Łyżkę możecie położyć na podstawie kapelusza.

IMG_8338

Na koniec dokładamy szaliczek i gotowe!

IMG_8342

IMG_8345

10 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.