• Instagram
  • YouTube

Jak dbać o materac?

O tym jak ważny jest dobry sen mówiłam i pisałam już nie raz! Ja nie dałabym rady pracować na najwyższych obrotach, gdyby nie to, że po prostu śpię jak zabita. Szczególnie teraz na przednówku, kiedy częściej dopada nas zmęczenie, porządnie przespana noc to remedium na większość naszych codziennych słabości. Sen pomaga zredukować stres, może poprawić pamięć, pomaga ciału się zregenerować. Sen polepsza nastrój i pomaga utrzymać właściwą wagę. Sprzyja zdrowemu sercu, odporności i ogólnie – dobremu samopoczuciu.

Za dobry sen, prócz materacy odpowiadają odpowiednie warunki takie jak ciemny pokój, cisza i brak rozpraszaczy. Nie zawsze łatwo jest pilnować tego, żeby przed snem nie sprawdzać pracowych maili lub po prostu nie „siedzieć na fejsie”. Taki detoks może wymagać treningu.

Jednak dbanie o nasz dobry materac, żeby służył nam jak najdłużej jest proste – wystarczy przestrzegać kilku zasad:

Mata ochronna to podstawa

Podczas snu mata ochronna pochłania pot i chroni materac. Jest łatwa do prania i czyszczenia. Zalecamy pranie jej 6 razy do roku a nawet częściej jeśli cierpisz na alergię. Wymieniaj matę ochronną co 2-3 lata.

Topmaterac, aby było jeszcze wygodniej

Można także zastosować topmaterac, gdyż dzięki temu chronimy materac główny i zapewniamy sobie dodatkowy komfort. Jednak topmaterac nie ma takiej długiej żywotności jak materac. Czas jego użytkowania zależy od poziomu zużycia oraz ciężaru osoby śpiącej. O topmateracach pisałam więcej w tym wpisie [LINK].

Obracaj materac

Materace sprężynowe oraz top-materace powinny być odwracane 3-4 razy w ciągu roku. Materac powinien być regularnie odwracany również po to by zmniejszyć odkształcenia w miejscach gdzie kładziemy głowę i stopy. Pamiętaj by sprawdzić czy zakupiony materac ma taką możliwość. Zapobiegnie to odkształcaniu się materaca. 

Odkurzacz idzie w ruch!

Materac należy regularnie odkurzać, ponieważ kurz i zanieczyszczenia mogą wnikać w strukturę poszycia. 

Materace lubią świeże powietrze!

W ten sposób wilgoć nagromadzona w nocy będzie miała ujście. Materace sprężynowe powinny leżeć na spodzie żebrowym w ramie łóżka tak, aby zapewnić odpowiednie przewietrzenie. W ten sposób wilgoć nagromadzona w nocy będzie miała ujście.

Nie ściel łóżka!

Nie ściel łóżka zaraz po wstaniu! Pozwól pościeli i materacowy ostygnąć i wyschnąć! To bardzo ważne by wilgoć nagromadzona w nocy mogła wyparować z pościeli i materaca.

 

Na koniec pytanie, które nurtuje wielu z Was:

Czy muszę wymienić już mój materac?

Wiem, że nie odpowiadamy pytaniem na pytanie, ale: czy jest Ci wygodnie?

Najważniejszy czynnik, to wygoda. Jeśli codziennie rano wstajesz niewyspany a materac nie jest już tak wygodny jak kiedyś to najwyższy czas go wymienić. Komfort snu to najważniejszy czynnik, który powinien decydować o zakupie nowego produktu. Jeśli materac jest już stary i zużyty nie przyczynia się do komfortowego wypoczynku i poprawy samopoczucia.

Odgniecenia na materacu i nierówności mogą również przyczyniać się do bólów mięśni, kręgosłupa i stawów. Jeśli jednak materac spełnia swoją rolę bezproblemowo, to wymianę możemy rozważyć po  10-12 latach, ze względów higienicznych.

Jeśli temat wyboru materaca już Was dotyczy to polecam odcinek, który niedawno nagrała, mówiący o tym jak ten materac wybrać z głową (LINK).

Materiał powstał przy współpracy z firmą:
1 komentarz

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.