• Instagram
 • YouTube

Topmaterace – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Nakładka na materac to genialne rozwiązanie wielu „sypialnianych” problemów, dzisiaj więc chciałabym przedstawić Wam mały przewodnik, czyli informacje o tym, kiedy nakładka może się Wam przydać, jaki model wybrać i jak o nią potem dbać!

Nakładka, czyli topmaterac to genialne rozwiązanie, kiedy:

 • mamy za twardy materac;
 • mamy za miękki materac;
 • musimy spać na rozkładanej kanapie z byle jakim materacem;
 • wynajmujemy urządzone mieszkanie i nie chcemy spać na materacu po poprzednich lokatorach;
 • często się przeprowadzamy;
 • z różnych powodów nie możemy wymienić starego materaca, a chcemy poprawić komfort snu;
 • zanim zdecydujemy się na nowy materac i chcemy sprawdzić, jak czujemy się, na przykład śpiąc na piance termoelastycznej;
 • chcemy wydłużyć żywotność głównego materaca.

Nakładka jest dużo tańsza od wysokiej jakości materaca, a w powyższych przypadkach jest jego doskonałym uzupełnieniem.

Topmaterac powstaje z pianki – może być to pianka poliuretanowa o różnej gęstości (twardsza lub bardziej miękka), może być termoelastyczna, ze strefami komfortu, z żelem chłodzącym. Jednym słowem: nakładka „modyfikuje” nasz dotychczasowy materac pod kątem naszych potrzeb. Topmaterac można też dopasować do rozmiaru materaca, żeby nie wystawał ani nie był za wąski, bo dostępne są w szerokości od 80 cm do 180 cm.

Topmaterac nie jest tak trwały jak właściwy materac, dlatego należy zmieniać go częściej. Jak często? To zależy od wagi osoby, która na nim sypia (oczywiście im większa, tym częściej wymieniamy) oraz od naszej własnej oceny – jeśli widzisz, że nakładka wygląda na zużytą, nie jest już tak elastyczna jak kiedyś, to pora na zmianę.

Topmaterac w razie potrzeby można bez problemu zwinąć lub złożyć, ale pamiętaj, że nigdy nie należy robić tego „na świeżo”. Daj mu wystygnąć, wyschnąć po nocy, zanim zwiniesz go na dłużej. Niestety raczej nie uda Ci się go zwinąć w ciaśniutką rolkę, w jakiej się go kupuje (bo w fabryce zajmują się tym specjalne maszyny), ale nawet nieco większy „tobołek” możesz potem schować albo owinąć folią stretch do transportu. Cienkie topmaterace bez trudu zmieszczą się w skrzyni na pościel w składanej wersalce albo na wyciąganym stelażu składanej kanapy.

Nakładka wymaga oczywiście takiej samej troski jak sam materac, więc:

 • daj jej pooddychać po spaniu;
 • używaj maty ochronnej na wypadek rozlania czegoś lub plam;
 • od czasu do czasu możesz ją także odkurzyć odkurzaczem.

Przed wyborem topmateraca zawsze poradź się sprzedawcy – oni znają swoje produkty najlepiej i będą w stanie doradzić, który model będzie dla Ciebie najlepszy. Chłopaki w JYSK, którzy pomagali mi w przygotowaniu filmu o materacach (który pojawi się już w najbliższy poniedziałek) – podobnie jak wszyscy sprzedawcy w JYSK w całej Polsce, mają kolosalną wiedzę o zdrowym spaniu i chętnie Wam pomogą!

Jeśli chcesz porządnie się wyspać przeczytaj też inne moje wpisy przygotowane we współpracy z JYSK:

Materiał powstał przy współpracy z firmą:

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.