• Instagram
  • YouTube

Jak przechowywać przyprawy?

Świeże zioła to najpiękniejsza i ozdoba kuchni i talerza. Ale nie wszystkie zioła są dostępne w takiej formie, więc nie ma rady, trzeba znaleźć sposób na przechowywanie także tych suszonych. Zobaczcie moje domowe sposoby i niedrogie rozwiązania:

Pudełeczko z przegródkami

przechowywanie przypraw

Trochę mi się to kojarzy z katalogami w bibliotece – teraz pewnie są komputerowe, ale za moich czasów były takie dłuuuuugie, wąskie szuflady z małymi karteczkami pisanymi ręcznie… Ech wspomnienia… W każdym razie na tej samej zasadzie działa to pudełeczko – ma przegródki, żeby torebki z przyprawami się nie przewalały przy wyjmowaniu czy przesuwaniu pudełka. To najpraktyczniejszy sposób przechowywania suszonych przypraw, zwłaszcza w moich wąskich i głębokich szafkach kuchennych.

Pojemne drzwiczki

przechowywanie przypraw

Rzadko wykorzystujemy wnętrze drzwi od szafek, a szkoda, bo może pomieścić całkiem sporo rzeczy. Żeby zrobić z drzwiczek magazyn na przyprawy wystarczy kupić kilka haczyków samoprzylepnych, a torebki z przyprawami zagiąć starannie, by zawartość nie wietrzała i spiąć taką klamerką do papieru. Ja rozmieściłam torebki w dużych odległościach, żeby tylko pokazać pomysł, ale można oczywiście zawiesić je znacznie bliżej, nawet tak, by na siebie lekko zachodziły. Takie rozwiązanie sprawia, że od razu widać czego ewentualnie brakuje w Twojej przyprawowej kolekcji 🙂

Słoiczki w rzędzie

przechowywanie przypraw

Jeśli lubisz mieć przyprawy pod ręką to warto ustawić je w dwóch rzędach. Pojemniki będą o wiele łatwiej dostępne jeśli tylny rząd ustawisz na podwyższeniu – to może być nawet drewniany klocek, czy kartonowe opakowanie oklejone fajnym papierem. To bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku słoiczków z przyprawami kupowanymi w sklepie, które mają etykietki z boku opakowania. Widać wszystko jak na dłoni.

Słoiczki domowej roboty

przechowywanie przypraw

Zbieram wszystkie małe słoiczki, bo można z nimi zrobić mnóstwo praktycznych rzeczy. Kupuję często tuńczyka w słoiczkach i dzięki temu mam kilkanaście takich samych 🙂 Są idealne do przypraw, bo są tak samo szerokie na całej długości i nawet solidne męskie palce mogą sięgnąć do nich po szczyptę tego, co jest w środku. Przyprawy powinny być pod ręką, więc w moim przypadku wylądowały w szufladzie pod blatem. Zatem etykiety z nazwami przypraw musiały się znaleźć na zakrętkach. Etykietki zaprojektowałam sobie sama na komputerze i wydrukowałam na domowej drukarce na grubym papierze. Żeby były idealnie okrągłe powycinałam je gigantycznym dziurkaczem. Jest milion sposobów na udekorowanie takich etykiet, jeśli macie zdolności manualne możecie je wykonać ręcznie, ozdobić rysunkami albo wycinankami. I zmieniać jak często macie życzenie 🙂

ula pedantula diy

Pytacie często o dziurkacze: możecie je kupić między innymi tutaj [KLIK].

34 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.