• Instagram
  • YouTube

Maskowanie plam i dziurek na obrusie

Czasem jest tak, że wszystkie sposoby odplamiania obrusa zawodzą i na środku zostaje nam paskudna, brzydka plama… Co wtedy? Skoro cały obrus jest dobry, a plama nie jest wielka szkoda wyrzucać… Można przecież sprytnie zasłonić. Pewnie w swojej pasmanterii znajdziecie mnóstwo inspiracji na to jak poradzić sobie w takiej sytuacji, a ja podrzucam Wam kilka wzorów ze swojej „obrusowej szafy”.

IMG_3667

IMG_3693

IMG_3768

IMG_3653

Każdy sposób będzie trochę inny: jeden szyty ręcznie, drugi naprasowywany, a trzeci wymagający szycia na maszynie, ale każdy rownie skuteczny w maskowaniu tego, czego na obrusie nie powinniśmy eksponować.

Dodatkowe pasy

Sposób na każdy gładki, kwadratowy czy prostokątny obrus. Kiedy pojawi się na nim plama albo małe rozdarcie wystarczy zasłonić go symetrycznymi ozdobnymi taśmami. Najlepiej wybrać taką taśmę, która nie jest za gruba, żeby nie usztywniała nadmiernie obrusa i na tyle szeroką, by zasłoniła skutecznie plamę, czy dziurkę (pamiętaj, żeby wcześniej choć trochę ją zacerować, żeby materiał nie rozdzierał się dalej). Taśmę trzeba poprowadzić symetrycznie, można z dwóch, ale można też z czterech stron.

IMG_3659

IMG_3660

IMG_3715

IMG_3716

Naprasowanki

Skończyły się czasy trudnych do zaaplikowania, brzydkich naprasowanek. Teraz w pasmanterii można bez problemu kupić naprawdę obłędne wzory! Naprasowanka to natychmiastowa metoda poratowania poplamionego obrusa. Wyhaftowany wzór jest od spodu powleczony klejem, który „aktywuje się” pod wpływem ciepła. Przymocowanie zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund – wystarczy po prostu przyprasować je delikatnie (ale uwaga, nie poruszaj żelazkiem zbyt żywiołowo, żeby wzór się nie poprzesuwał i nie zagniótł). Wzory można naprasować tylko w „problematycznych” miejscach, albo zrobić z nich sposób na całkiem nowy „stary” obrus.

IMG_3776

IMG_3783

IMG_3817

Można także zrobić trochę bardziej „dyskretną” łatkę, która wtopi się w istniejące już wzory na obusie. Poniżej zdjęcie – zagadka – gdzie jest łatka 🙂

IMG_3771

IMG_3808

IMG_3807

Małe maskowanie

Czasem plamka jest na tyle mała, że nie wymaga maskowania na dużą skalę. Wtedy warto wyciągnąć igłę z nitką i naszyć na poplamione miejsce jedynie mały fragment wycięty z większej aplikacji. Takie nieduże kawałki można rozmieścić symetrycznie na całym obrusie albo tylko w jednym miejscu – jak wybrałam niebieskie aplikacje przypominające koralowca, i poza miejscem z plamą obszyłam nimi także brzeg obrusa.

IMG_3690

IMG_3691

IMG_3750

 

Na zdjęciach widzicie naczynia, które możecie kupić w zaprzyjaźnionym i dobrze Wam już znanym sklepie Piękno w domu.

Szklane wazoniki [LINK]

Zestaw do kawy i herbaty w złote kropeczki [LINK]

Porcelanowy kubek w pastelowe wzory [LINK]

 

6 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.