• Instagram
  • YouTube

Naturalne szczotki do pielęgnacji i do sprzątania

Czy jest tu ktoś, kto mieszka w Sopocie? Kiedyś na ul. Podjazd był zakład wyrabiający szczotki. Nie wiem, czy istnieje do dziś, ale to było pierwsze miejsce, w którym zetknęłam się z prawdziwymi, ręcznie robionymi szczotkami z naturalnego włosia. Miałam zestaw do czyszczenia butów i czyszczenia ubrań, a także zmiotkę i szczotkę do podłogi. Nie wiedziałam jednak, że można też porządnie szczotkować ciało, nie tylko w kąpieli, ale i pod prysznicem. Dopiero kiedy przeczytałam książkę Dominique Loreau pt: „Sztuka prostoty”, stałam się wielką fanką szczotkowania na sucho, przed kąpielą – zawsze szczotką z włosia dzika. Od tamtej pory zaopatrzyłam się w cały zestaw szczotek do ciała z naturalnego włosia i nawet kupiłam Sławkowi odpowiednią szczotkę do brody.

Zakładów produkujących szczotki jest coraz mniej, na szczęście w ręcznie robione cuda można się zaopatrzyć także on-line, dzisiaj zatem podrzucam Wam parę szczotek, które przydadzą się w każdym domu, a także jedną, która przyda się, jeśli tak jak ja często chodzicie w kaloszach po błocie 🙂

Szczotki domowe

Tutaj widzicie mój podstawowy zestaw „ubraniowy”. Szczotka do ubrań pozwala zdjąć z materiału drobne paproszki, czy sierść zwierząt, a wiecie, że mam ich całą gromadkę. Szczotka leży w garderobie, gdzie trzymam kurtki i płaszcze, i zawsze przed wyjściem mogę je trochę odświeżyć.

Do butów używam aż trzech różnych szczotek: ta z metalowymi wstawkami przeznaczona jest do czyszczenia na sucho butów zamszowych lub nubukowych. Pozwala pozbyć się codziennych zanieczyszczeń, takich jak kurz i odświeża powierzchnię buta, zmieniając jej strukturę.

Mam też miękką szczotkę do pastowania butów, którą nakłada się pastę i rozsmarowuje po skórze (pamiętajcie tylko, żeby do każdej pasty mieć osobną szczotkę, żeby się nie pomylić i nie zniszczyć sobie jasnych butów czarną pastą!). Następnie but trzeba wypolerować szczotką z miękkim włosiem, do pełnego błysku. Ciekawa jestem, czy są wśród Was osoby, które pamiętają, jak ustawiało się wszystkie buty w domu do pastowania i zajmowali się tym najmłodsi w rodzinie, na zawody, kto szybciej?

W moim zestawie do sprzątania również znajdziecie naturalne szczotki. Do szorowania tarasu czy kamiennych schodów używam twardej i niezniszczalnej szczotki w kształcie litery S. Do codziennego zamiatania miotły z włosiem końskim na kiju. Ta szczotka z czasem się zużywa i wtedy wystarczy kupić samą szczotkę, którą nakręcamy na gwintowany kij, a starą szczotkę wyrzucamy, nie dokładając się do rosnących hałd bezużytecznego plastiku.

Aby miotły i zmiotki dłużej nam służyły, najlepiej przechowywać je w pozycji wiszącej, tak by nie gniotło się delikatne włosie.

Czy pamiętacie mój wpis o eko-postanowieniach? Jeśli nie, zapraszam tutaj: LINK, bo znajdziecie tam sporo konkretnych inspiracji, a pośród nich wielorazowe słomki. Szklane lub metalowe doskonale zastępują te jednorazowe wykonane z plastiku. Trzeba je jednak porządnie czyścić, zwłaszcza kiedy używamy ich do picia owocowych koktajli. Z pomocą przychodzą maleńkie wyciorki, które razem z wielorazowymi słomkami pojawiły się na rynku. Również przy korzystaniu z wielorazowych butelek – zarówno tych szklanych, jak i plastikowych – musimy pamiętać o higienie. Szczotki do butelek z zaokrągloną końcówką różnej grubości oraz szczotki do mycia naczyń z ruchomym łebkiem możecie znaleźć pod tym LINKIEM.

Te okrągłe cudeńka to szczotki do mycia garnków wykonane z roślinnego włókna tampico oraz włókna union, będącego mieszanką dwóch roślinnych włókien. Trzecia szczotka to specjalna, bardzo delikatna szczotka do mycia grzybów wykonana z bielonej szczeciny. Jest bardzo miękka, dlatego nie uszkadza grzybów podczas czyszczenia.

Szczotki do pielęgnacji

Takie naturalne szczotki cudownie sprawdzają się w domowym SPA! Szczotkowanie na sucho lub na mokro w trakcie kąpieli to bardzo relaksujący rytuał, a skóra odwdzięcza się nam, stając się aksamitnie gładką! Dodatkowo masaż pobudza krążenie i jest po prostu bardzo przyjemny!

Na zdjęciach powyżej widzicie szczotki do domowego masażu wykonane z roślinnego włókna tampico i ze specjalnie bielonej szczeciny.

Na koniec kilka rad, które pomogą przedłużyć życie naturalnych szczotek.

  1. Nie pozwalaj, żeby szczotki długo były mokre, bo doprowadzi to do szybkiej deformacji drewna.
  2. Małe szczotki susz i przechowuj włosiem do góry, tak by nie uległo deformacji.
  3. Duże miotły i zmiotki przechowuj na wieszakach.
  4. Wszystkie szczotki należy od czasu do czasu myć w ciepłej wodzie z mydłem lub roztworze wody i octu.

Materiał powstał przy współpracy z firmą:
4 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.