• Instagram
  • YouTube

Suszenie pościeli i obrusów

Wielkie formaty czyli poszewki na kołdry, narzuty czy obrusy mają to do siebie, że potrafią zmonopolizować CAŁĄ suszarkę. Trzeba więc uruchomić kreatywność i znaleźć miejsce, w którym materiał wyschnie szybko i nie pozagina się trwale.

Oto klucze do sukcesu prania i prasowania dużych formatów:

  • nie przeładowuj pralki – im mniej rzeczy, tym mniej zagięć, więc mniej prasowania;
  • rozwieszaj od razu po praniu – im dłużej mokre pranie leży w pralce, tym bardziej się wygniecie;
  • wieszaj w pionie – niech grawitacja robi robotę za Ciebie;
  • nie pozwól, żeby proces suszenia trwał długo – nie składaj materiału wiele razy, daj mu „oddech”;
  • nie susz na „wiórek” – leciutko wilgotny materiał lepiej się ułoży nawet bez prasowania;
  • prasuj bezpośrednio – dosłownie – z deski na stół czy łóżko (szczegóły na filmie poniżej).

Dlaczego szybkie suszenie jest ważne? Ano dlatego, że materiał, którego suszenie się przedłuża, zaczyna naprawdę bardzo źle pachnieć. I – co gorsza – nic nie jest w stanie zamaskować tego zapachu – nie ma rady, trzeba suszyć na nowo. Dlatego właśnie unikam „wciskania” dużych formatów na suszarkę – materiał złożony kilka razy (żeby jakoś go pomieścić) schnie stanowczo za długo. No i zagięcia, które powstają przy suszeniu, naprawdę trudno potem rozprasować. Zobaczcie zatem, jakie miejsca można wykorzystać, żeby trochę ułatwić sobie życie. Ważna uwaga – pranie wywieszam rano, przed wyjściem do pracy, żeby nie patrzeć na taką „pościelową” wystawkę – kiedy wracam wszystko jest już suche, więc mogę szybciutko zawinąć do przeprasowania (a czasem nawet nie :).

Do suszenia obrusów czy prześcieradeł z gumką idealnie nadaje się kanapa! Rozmiar w sam raz, nawet kiedy trzeba wysuszyć coś na podwójne łóżko. Nie martwcie się, dobrze odwirowany materiał nie zamoczy kanapy – po paru godzinach materiał będzie suchy, a jeśli starannie go naciągniecie, to nie będzie wymagał nawet prasowania.

Drugim cudownym miejscem do wieszania prania jest karnisz. Tylko pamiętajcie, żeby przetrzeć go wilotną szmatką, zanim cokolwiek na nim powiesicie. Poszewki na kołdrę można nawet złapać „żabką”, prześcieradło z gumką zahaczyć o róg. Odradzam jednak wieszanie w ten sposób koca czy narzuty – są stanowczo za ciężkie.

Najbardziej uniwersalne, jeśli chodzi o wieszanie, są oczywiście drzwi – tu znów trzeba pamiętać, żeby przetrzeć ich górną krawędź z kurzu. Pomieszczą dużo, no i są wysokie, więc materiał będzie swobodnie zwisał na całej długości. No i „udźwigną” każdy ciężar, nawet mokry koc!

Idealna do wieszania ciężkich, grubych materiałów w dużym formacie jest balustrada schodów: zazwyczaj jest ażurowa, więc zapewnia dostęp powietrza. Wilogtny materiał sam się na niej utrzyma, a suszenie będzie szybkie i skuteczne!

Wieszając pranie, pamiętajcie jednak koniecznie o ograniczeniu dostępu dla kogoś, kto mógłby całkiem zniweczyć wszelkie wasze wysiłki. Zwłaszcza, jeśli ten ktoś ma czarne futro i kocha kłaść się na białym…

Na koniec filmik, który przygotowałam z myślą o prasowaniu obrusa, ale który sprawdzi się także w przypadku pościeli – strategiczne ustawiona deska do prasowania może być w takim przypadku bardzo pomocna!

I pamiętajcie – nawet jeśli prasujecie „na zapas”, więc do szafy, zostawcie materiał rozłożony na płasko aż wystygnie – ślady składania będą wtedy dużo mniejsze!

 

16 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.