• Instagram
  • YouTube

Szybkie sposoby na mycie okien

Sezon na mycie okien w pełni, więc dzisiaj chciałam Wam podpowiedzieć, o czym warto pamiętać, zabierając się do tej – jakże lubianej – czynności.

Zrób własny płyn

Pierwsze mycie okien po zimie to często masakra – okna mają pełne prawo być naprawdę brudne, zwłaszcza jeśli mieszkacie w mieście, gdzie jest duży ruch samochodowy. Do pierwszego mycia w sezonie zużywa się więc znacznie więcej środków czyszczących. Ekonomiczną (i ekologiczną) opcją jest przygotowanie własnych płynów do mycia.

Framugi – i drewniane, i plastikowe – myję ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli na plastiku jest jakieś szczególnie oporne zabrudzenie, używam odrobiny mleczka do czyszczenia, ale bardzo, bardzo delikatnie i miejscowo.

Natomiast do szyb mieszam w 1/3 wodę, spirytus i ocet – mieszanka ma zabójczy zapach, ale jest także zabójczo skuteczna. Przelewam ją do spryskiwacza i w ten sposób zawsze udaje mi się szybko umyć szyby.

mycie okien-01

mycie okien-03

Alternatywy dla ręczników papierowych

Kiedy miałam małe mieszkanie, a w nim 3 okna, używałam ręczników papierowych do przecierania umytych okien. Teraz na samym parterze mam 12 okien + przeszkloną werandę, więc taka opcja nie wchodzi w grę.

Zamiast ręczników oczywiście świetnie sprawdzają się gazety (te codzienne, papierowe, ale tylko strony bez kolorowych zdjęć) i ściągaczka do wody (może być taka kupiona na stacji benzynowej). Jeśli używacie jednak ściągaczki, to najpierw osuszcie wzdłuż górnej krawędzi dwu centymetrowej szerokości pasek. Chodzi o to, żeby ściągaczkę przyłożyć w miejscu już wysuszonym.

Zobaczycie, o ile skuteczniej usuniecie resztki wody!

Moje ostatnie odkrycie to odkurzacz do szyb – to świetne rozwiązanie, jeśli macie szyby o dużej powierzchni albo trudno dostępne (odkurzacz można zamocować na wyciąganej, długiej rączce i umyć w ten sposób nawet wysoko położone powierzchnie).

mycie okien-07

mycie okien-06

mycie okien-05

mycie okien-04

Dodatkowo polecam film o myciu okien:

Jak sprawnie umyć okna

10 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.