• Instagram
  • YouTube

Życie w drewnianym domu

Kilkoro z czytelników bloga oglądając zdjęcia do wpisów, które powstają w moim domu pytało o to jak się mieszka w drewnianej konstrukcji. Postanowiłam zatem napisać na ten temat parę słów, bo jednak polskie przywiązanie do solidnej cegły jest ogromne. a czasem może warto rozważyć coś innego.

Mój dom został postawiony przez firmę Dworek Polski, w konstrukcji szkieletowej. W okolicach Warszawy takich domów jest sporo.

To tak zwany „kanadyjczyk”, czyli konstrukcja uznawana raczej za nietrwałą, ale zupełnie nie wiem dlaczego. Oczywiście, jeśli przejdzie nad nami tornado, to pewnie niewiele z niego zostanie – ale obawiam się, że to dotyczy także moich „murowanych” sąsiadów.

dom-08

 

Wnętrze

Dom jest przytulny, klimatyczny: drewniane stropy, kominek ozdobiony drewnianą belką, drewniane ramy okien ze szprosami, drewniane, dekorowane drzwi… bajka. Takie wykończenie domu sprawia, że niewiele w nim do zrobienia jeśli chodzi o dekorację wnętrza – wystarczą punktowe, ciepłe światła, wygodne meble i gotowe! Oczywiście drewniany dom, zwłaszcza taki jak mój z drewnianym dachem zobowiązuje: nie do końca wyobrażam sobie w nim zimne, industrialne wnętrze. Ale już minimalistyczne czemu nie?

dom-02

dom-04

Ogrzewanie

Nasz dom ma już chyba z 18 lat i wciąż ma się świetnie! Wprowadziliśmy się do niego 9 lat temu. Po pierwszej zimie postanowiliśmy wymienić piec gazowy na nowocześniejszy, odkopać fundamenty i ocieplić je styropianem oraz uszczelnić nowymi uszczelkami wszystkie okna. Po tych trzech prostych zabiegach dom stał się super ciepły: rachunki za ogrzewanie gazowe w zimnych miesiącach stały się bardzo rozsądne. Co więcej latem dom, zwłaszcza na parterze nie nagrzewa się jakoś super mocno, mimo, że jest bardzo nasłoneczniony, więc przyjemnie się mieszka zarówno w ciepłych jak i w zimowych miesiącach.

dom-05

dom-06

dom-07

Modyfikacje

Dzięki temu, że to właśnie „kanadyjczyk” wszelkie zmiany są bardzo łatwe. Kilka lat temu postanowiłam zainstalować kaloryfery na werandzie, która wcześniej nie była ogrzewana. Okazało się, że to bardzo proste: panowie dosłownie wycięli piłą kawałki ścian gdzie trzeba było pociągnąć instalacje, uporali się ze wszystkim w parę godzin, bez kucia ścian i bałaganu. Teraz mam plan, aby zamienić dwa zwykłe okna na balkonowe i to też będzie banalnie proste. Więc jeśli lubicie zmiany tak jak ja dom konstrukcji szkieletowej jest dla Was!

dom-01

Hałasy?

Drewniane domy kojarzą mi się z tym, że wszystko wszędzie słychać. Okazuje się, że wcale nie. Oczywiście jeśli na dole odbywa się głośna impreza z tańcami, to na górze raczej nie da się spać. Ale w codziennym funkcjonowaniu dom zapewnia intymność (nie słychać na przykład łazienkowych odgłosów) oraz ciszę (często mój mąż jeszcze ogląda coś na dole, kiedy ja śpię już smacznie na górze).

dom-10

6 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.