• Instagram
  • YouTube

Sposób na Rysia

Wielu rodziców stoi przed wyzwaniem, jak zachęcić dzieci do wypełniania codziennych obowiązków oraz jak sensownie dozować czas przed komputerem, tabletem czy telewizorem.

Dzisiaj podzielę się z Wami moim sposobem, który każdy może dopasować do siebie. Rysio mianowicie zbiera minuty na czas, który może spędzić, grając lub oglądając filmiki na tablecie. Opracowaliśmy system „żetonów” za wykonanie czynności, z którymi dotychczas był kłopot. Za każdą wykonaną czynność ustaliliśmy liczbę minut. Są te premiowane mniej, które należą do jego obowiązków oraz „ekstra minuty”, za trochę bardziej wymagające czynności.

01339

Oczywiście musicie sami zdecydować, za co nagradzać dziecko. My wybraliśmy takie czynności, które może niekoniecznie wymagają jakiegoś specjalnego nagradzania, ale z których wykonaniem był kłopot. Albo raczej z tempem ich wykonania był kłopot.

Rysio zarabia na przykład 5 minut za sprawne wstanie rano, 5 minut za szybkie ubranie się, 5 minut za spakowanie plecaka do szkoły. Dzięki temu ma motywacje, żeby wszystkie te czynności wykonać szybko, a to zapewnia nam spokojne poranki.

01340

01341

Za nakrycie i sprzątnięcie ze stołu jest 5 minut, za rozpakowanie zmywarki 10 minut, za 10 minut czytania na głos 15 minut, a za stronę wprawki w pisaniu również 15 minut. Maksymalnie, z czynnościami dodatkowymi, Rysio może uzbierać 90 minut dziennie. Za każde zaliczone zadanie mocuje na patyczku drewienko i na koniec dnia zliczamy minutki, które odbiera następnego dnia. Wyjątkiem są weekendy, kiedy ma trochę więcej luzu, więc to, co zbierze w piątek, odbiera w poniedziałek.

01344

01345

01346

01352

Kluczem do sukcesu jest tu jednak konsekwencja: nie pozwalamy mu oglądać/grać dłużej niż to, co udało mu się „zarobić” poprzedniego dnia (ewentualnie dokończyć oglądanie rozpoczętego już filmiku, ale nie więcej niż kilka minut).

System działa u nas od kilku tygodni i muszę przyznać, że jest bardzo skuteczny: skończyło się marudzenie i wieczne negocjacje, że „jeszcze jeden poziom, mamo”. Rozwiązało też problem ubierania się przez 15 minut i zapominania do szkoły piórnika czy śniadania.

01347

01350

01351

Jeśli macie swoje sposoby na dzieciaki, napiszcie do mnie koniecznie! Jestem ciekawa, co działa u was!

01355

11 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.