• Instagram
  • YouTube

Lampiony z ramek

Bardzo podobają mi się takie eleganckie lampiony, do których wstawia się świece. Niestety są zwykle bardzo drogie. Dlatego dzisiaj podrzucam Wam sposób na to, by taki lampion wykonać samodzielnie. A żeby ułatwić sobie pracę zrobimy go… z ramek na obrazki.

Do ich wykonania będą Ci potrzebne 4 identyczne ramki (do kupienia dosłownie za kilka złotych w sklepach typu Pepco). Mogą być proste, mogą być zrobione, byle były cztery identyczne. Przyda się też pistolet na klej i mata do cięcia oraz coś, co będzie spodem latarni: to może być bardzo gruby karton albo plastikowa, sztywna podkładka na stół lub kawałek korkowej maty.

IMG_5130

IMG_5135

IMG_5190

Na początek musisz wyjąć z ramek tył, tak, żeby została tylko ramka i szkiełko. Teraz trzeba szkiełko przykleić za pomocą kleju w pistolecie do wewnętrznej strony ramki, tak, żeby się nie poruszało – ja mocuję je w 4 miejscach dla pewności.

IMG_5143

IMG_5140

Teraz musimy delikatnie skleić ze sobą poszczególne ramki. Nie żałuj kleju, jeśli nawet będzie go trochę za dużo można go po wyschnięciu delikatnie wyciąć nożykiem. Ważne, żeby konstrukcja była stabilna i solidna.

Pamiętaj, przed przyklejeniem kolejnej ramki najpierw ją przymierz, bo raz będziesz kleić bok ramki, a raz jej tył, więc nie pomyl się, bo ja to oczywiście raz zrobiłam 🙂

IMG_5152

IMG_5155

IMG_5160

IMG_5165

IMG_5175

Na koniec wytnij spód – najlepiej przymierzyć go do sklejonego już lampionu, odrysować i wycinać od linijki. Spód także mocujemy klejem w pistolecie, bardzo dokładnie, na całej długości każdego z boków.

Mimo takiego zamocowania spodu przy większych ramkach przy przenoszeniu lepiej podtrzymywać lampion od spodu, bo świece są dość ciężkie i coś może się obluzować.

IMG_5184

IMG_5185

IMG_5187

Jeśli znajdziecie podobne ramki w 2-3 rozmiarach to możecie stworzyć kilka lampionów, które ustawione obok siebie stworzą fajną kompozycję. Zwykłe, najprostsze drewniane ramki można też pomalować na dowolny kolor a także ozdobić ornamentem. To idealna ozdoba domu na jesień i zimę. Pamiętajcie tylko, żeby delikatnie zdmuchiwać świece albo gasić je specjalnym kapturkiem: jeśli dmuchniecie z impetem wosk rozleje się na szklane ścianki!

IMG_5193

IMG_5198

IMG_5196

11 komentarzy

Leave a Reply

Leave a Reply