• Instagram
  • YouTube

Wiosna!

To już najwyższa pora żeby wpuścić do domu wiosnę na całego! Jak co roku mój dom będzie pachniał hiacyntami, ale nie tylko, bo pojawią się także tulipany, żonkile i szafirki – czyli wszystko, co rośnie z cebulki i dzięki temu daje się pięknie wyeksponować.

Gatunki te nie są wymagające, mogą rosnąć przy minimalnym nawet dostępie do podłoża. Przy niezbyt obfitym podlewaniu i nasłonecznieniu będą nas cieszyć przez wiele dni. Nie można ich jedynie przegrzewać, ponieważ wtedy nadmiernie szybko rosną i przekwitają. Kwiaty najlepiej codziennie spryskiwać wodą, a jeśli to konieczne podlewać odrobinę co 2-3 dni. Sadzonki możecie kupić w kwiaciarni czy markecie ogrodniczym za kilka złotych, ale jeszcze lepiej i taniej jest kupić same cebulki, z których w domowych warunkach w kilka dni można wyhodować piękne kwiaty.

01751

Dzisiaj zaproponuję Wam trzy pomysły na to, jak a raczej w czym wyeksponować wiosenne kwiaty cebulkowe. Co więcej, żeby je zrealizować nie musicie wcale kupować specjalnych pojemników – możecie wykorzystać to, co już macie w domu.

Zwykłe wazony

Przeźroczyste szkło jest idealne do prezentowania kolorowych kwiatów. Zawsze mam w domu kilka takich wazonów, w których każdy bukiet prezentuje się znakomicie. Okazuje się, że to świetne rozwiązanie nie tylko dla kwiatów ciętych, ale także dla cebulkowych. Nie musicie używać tu żadnego specjalnego podłoża – wystarczy przełożyć cebulki z plastikowych doniczek oczyszczając je z większości ziemi, a pozostawiając jedynie cienką warstwę. Im więcej cebulek uda się Wam włożyć do wazonu tym lepiej. W takim pojemniku najlepiej będą wyglądać szafirki i małe żonkile, czyli rośliny, które mają sporo sterczących zielonych liści i drobne kwiatki.

01762

Porcelana

Dzbanki, filiżanki i kubki to świetne naczynia dla kwiatów cebulkowych. Najlepiej będą wyglądały kiedy do środka wsypiecie sporo ziemi, tak, by cebulka prawie w całości wystawała nad brzegiem naczynia. To idealne rozwiązanie dla tulipanów czy hiacyntów, czyli roślin z jedną ukwieconą łodygą. Bardzo lubię takie nietypowe zastosowania porcelany, bo zamiast stać za szybką cieszy oko w zasięgu ręki.

01760

Kieliszki i kielichy

Tu możecie szaleć do woli: to mogą być kieliszki z rozchylanym brzegiem albo pękate, na cienkiej nóżce albo tylko na podstawce, z grubego szkła z pęcherzykami powietrza albo delikatne i cieniutkie. Możecie nawet wykorzystać małe kieliszki do likieru i umieścić w nich po 1 cebulce mini żonkili. Trzeba uważać jedynie na to, żeby nie pobrudzić ścianek kieliszka przy wkładaniu rośliny. Na dno dajcie dosłownie łyżkę ziemi, tak, by roślina utrzymała się w pionie i gotowe!

01761

01749

Wazy i nietypowe naczynia

Mając do dyspozycji większe naczynie możecie poszaleć i stworzyć mały, kolorowy ogród (taki jak ten, który zrobiłam zeszłej wiosny – link). Pamiętajcie jednak, że warto wyłożyć brzegi naczynia mchem albo korą ogrodową lub kamykami. Uwaga: korzenie muszą sięgać dna – jeśli będą wyżej, to na nic podlewanie: na dole zrobi się nieestetyczna kałuża, a rośliny nic nie będą z tego miały. Zatem przeźroczyste naczynie stopniowo wypełniamy ziemią okładając brzegi mchem albo porostami, delikatnie rozmieszczamy rośliny – te, które wyrosną wyżej z tyłu. Natomiast kiedy sadzicie coś w wazie mech wystarczy umieścić tylko z góry, między roślinami.

01753

01748

01757

01756

Jeśli zdecydujecie się na zasadzenie cebulek, które dzień po dniu będą zamieniać się w kwiaty taka kompozycja może cieszyć oko nawet przez ponad 2 tygodnie. A gdy wszystko przekwitnie wyrzućcie cebulki gdzieś na kompost – kto wie, może za rok coś fajnego z nich wyrośnie!

01758

5 komentarzy

Zostaw komentarz

Wypełnij formularz aby się zarejestrować

Dzięki naszemu newsletterowi bądź na bieżąco z tym co się dzieje u Uli Pedantuli!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pedantula - Urszula Chincz z siedzibą przy ul. Łowickiej 58/4 w Warszawie, kod pocztowy: 02-531 Warszawa, NIP 521 236 25 55, REGON: 017353030.