• Instagram
  • YouTube

Szukaj

Wiosna!

To już najwyższa pora żeby wpuścić do domu wiosnę na całego! Jak co roku mój dom będzie pachniał hiacyntami, ale nie tylko, bo pojawią się także tulipany, żonkile i szafirki – czyli wszystko, co rośnie z cebulki i dzięki temu daje się pięknie wyeksponować.

Gatunki te nie są wymagające, mogą rosnąć przy minimalnym nawet dostępie do podłoża. Przy niezbyt obfitym podlewaniu i nasłonecznieniu będą nas cieszyć przez wiele dni. Nie można ich jedynie przegrzewać, ponieważ wtedy nadmiernie szybko rosną i przekwitają. Kwiaty najlepiej codziennie spryskiwać wodą, a jeśli to konieczne podlewać odrobinę co 2-3 dni. Sadzonki możecie kupić w kwiaciarni czy markecie ogrodniczym za kilka złotych, ale jeszcze lepiej i taniej jest kupić same cebulki, z których w domowych warunkach w kilka dni można wyhodować piękne kwiaty.

01751

Dzisiaj zaproponuję Wam trzy pomysły na to, jak a raczej w czym wyeksponować wiosenne kwiaty cebulkowe. Co więcej, żeby je zrealizować nie musicie wcale kupować specjalnych pojemników – możecie wykorzystać to, co już macie w domu.

Zwykłe wazony

Przeźroczyste szkło jest idealne do prezentowania kolorowych kwiatów. Zawsze mam w domu kilka takich wazonów, w których każdy bukiet prezentuje się znakomicie. Okazuje się, że to świetne rozwiązanie nie tylko dla kwiatów ciętych, ale także dla cebulkowych. Nie musicie używać tu żadnego specjalnego podłoża – wystarczy przełożyć cebulki z plastikowych doniczek oczyszczając je z większości ziemi, a pozostawiając jedynie cienką warstwę. Im więcej cebulek uda się Wam włożyć do wazonu tym lepiej. W takim pojemniku najlepiej będą wyglądać szafirki i małe żonkile, czyli rośliny, które mają sporo sterczących zielonych liści i drobne kwiatki.

01762

Porcelana

Dzbanki, filiżanki i kubki to świetne naczynia dla kwiatów cebulkowych. Najlepiej będą wyglądały kiedy do środka wsypiecie sporo ziemi, tak, by cebulka prawie w całości wystawała nad brzegiem naczynia. To idealne rozwiązanie dla tulipanów czy hiacyntów, czyli roślin z jedną ukwieconą łodygą. Bardzo lubię takie nietypowe zastosowania porcelany, bo zamiast stać za szybką cieszy oko w zasięgu ręki.

01760

Kieliszki i kielichy

Tu możecie szaleć do woli: to mogą być kieliszki z rozchylanym brzegiem albo pękate, na cienkiej nóżce albo tylko na podstawce, z grubego szkła z pęcherzykami powietrza albo delikatne i cieniutkie. Możecie nawet wykorzystać małe kieliszki do likieru i umieścić w nich po 1 cebulce mini żonkili. Trzeba uważać jedynie na to, żeby nie pobrudzić ścianek kieliszka przy wkładaniu rośliny. Na dno dajcie dosłownie łyżkę ziemi, tak, by roślina utrzymała się w pionie i gotowe!

01761

01749

Wazy i nietypowe naczynia

Mając do dyspozycji większe naczynie możecie poszaleć i stworzyć mały, kolorowy ogród (taki jak ten, który zrobiłam zeszłej wiosny – link). Pamiętajcie jednak, że warto wyłożyć brzegi naczynia mchem albo korą ogrodową lub kamykami. Uwaga: korzenie muszą sięgać dna – jeśli będą wyżej, to na nic podlewanie: na dole zrobi się nieestetyczna kałuża, a rośliny nic nie będą z tego miały. Zatem przeźroczyste naczynie stopniowo wypełniamy ziemią okładając brzegi mchem albo porostami, delikatnie rozmieszczamy rośliny – te, które wyrosną wyżej z tyłu. Natomiast kiedy sadzicie coś w wazie mech wystarczy umieścić tylko z góry, między roślinami.

01753

01748

01757

01756

Jeśli zdecydujecie się na zasadzenie cebulek, które dzień po dniu będą zamieniać się w kwiaty taka kompozycja może cieszyć oko nawet przez ponad 2 tygodnie. A gdy wszystko przekwitnie wyrzućcie cebulki gdzieś na kompost – kto wie, może za rok coś fajnego z nich wyrośnie!

01758

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz